czwartek, 21 maja 2015

Co jeść, aby mieć piękne i zdrowe włosy? (cz. I - witaminy)




Witajcie!




Jak pewnie wiecie, zdrowa i zbilansowana dieta jest fundamentalna w walce o zdrowe i piękne włosy oraz cerę. Nie wystarczy dbać o nie tylko na zewnątrz. Trzeba je również wzmacniać od środka.

źródło



1. Witaminy z grupy B - wpływają na wzrost i wzmocnienie włosa. Niedobór powoduje ich wypadanie i łamliwość. Włosy bez witamin z grupy B są matowe i osłabione.



Gdzie najwięcej?


Drożdże, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż i brązowy makaron, wątroba, mleko, kiełki pszenicy, brokuły, szpinak, migdały, banany, jaja, grzyby, awokado, ryby, nasiona dyni, kurczak, wołowina.



2. Witamina A - czyli retinol, wpływa na prawidłowy metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry, do których należą także zrogowaciałe komórki macierzy włosa. Niedobór retinolu objawia się osłabieniem włosów, a nawet zahamowaniem ich wzrostu.


Gdzie najwięcej?


Wątróbka, jaja, mięso, mleko, sery, masło, pomidory, marchewka, szpinak, sałata, żółte owoce, śliwki, morele, brzoskwinie, wiśnie



3. Witamina E - która sprawia, że nasze włosy zyskują dużo połysku, a także poprawia ukrwienie skóry głowy.



Gdzie najwięcej?


Oleje, np. z zarodków pszennych, słonecznikowy, rzepakowy, z pestek winogron, kukurydziany,  nasiona słonecznika i dyni, otręby pszenne, migdały, zielony rzepak, orzechy laskowe i włoskie.



4. Witamina H - czyli biotyna, zapobiega siwieniu i wypadaniu włosów. Wpływa na prawidłowy wzrost włosa.


Gdzie najwięcej?


Drożdże, wątróbka, orzechy włoskie i ziemne, ryby, migdały, grzyby, szpinak, kraby, pomidory, marchew, soja.


5. Witamina C - wpływa na elastyczność i odporność mechaniczną włosa, ponieważ odpowiada za prawidłowy rozwój kolagenu. Niedobór witaminy C objawia się na naszych włosach kruchością i łamliwością.


Gdzie najwięcej?


Cytrusy, kiwi, papryka, czarna porzeczka, natka pietruszki, jabłka, pomidory, kapusta, żurawina, ziemniaki.




Jak widzicie, w prawie każdej grupie pojawiają się podroby, szpinak, jaja, grzyby, orzechy, pełnoziarniste pieczywo,pomidory, ryby, brokuły, owoce, nasiona słonecznika i pestki dyni, dlatego takich produktów w naszej diecie powinno być najwięcej jeżeli zależy nam na kondycji naszych włosów i skóry.





Pamiętajcie, aby codziennie jeść dużo warzyw i owoców (przynajmniej 3 razy w ciągu dnia, różne rodzaje), ponieważ są bogate w różnego rodzaju witaminy. Nie zapominajcie również o podrobach i mięsie, które również zawierają wiele cennych składników.
Na pewno pojawi się jeszcze jeden lub dwa wpisy z tego cyklu, ponieważ nie tylko witaminy wpływają na wygląd i kondycję naszych włosów lecz także inne związki.




Dbacie o włosy poprzez dietę?
Piszcie,
Pozdrawiam,
Storm.




17 komentarzy:

  1. Fajny wpis. Moim zdaniem trzeba po prostu jeść różnorodne produkty, zdrowe, nie fast foodowe - dużo warzyw, owoców, ale też białko :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Obrazek narobił mi smaka na rybę... Mam nadzieję, że będzie dzisiaj na kolację :D

    OdpowiedzUsuń
  3. ja właśnie chciałam zacząć dbać nie tylko o włosy czy skóre ale w ogóle o wszystko przez diete i w tym celu poszukałam najlepszego dietetyka w mieście ale kolejki sa tak długie że dopiero za półtora miesiąca wolne terminy :( z grubsza wiem co zdrowe co nie , ale mam inne kłopoty zdrowotne i chciałam mieć diete dopasowana jak najlepiej do mnie

    OdpowiedzUsuń
  4. Staram się jeść zdrowo i oprócz warzyw, owoców i ryb w moim menu nie może zabraknąć mega zdrowych kiełków :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mam zawsze problem z utrzymaniem diety dłuższy czas :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Hej! Mam do Ciebie ważne dla mnie pytanie! O pielęgnacji włosów staram sie dowiedzieć jak najwiecej od września. Wtedy to zamieniłam farbę na hennę i wdrożyłam dużo więcej kosmetyków do pielegnacji, z porządnymi składami. Do zmian popchnęły mnie ogromne ilości włosów, które zostawały wszędzie, na poduszce, podłodze, po kąpieli, wypadały mi ich ogromne ilości. Dzisiaj mam włosy gęstsze, lecz z natury są bardzo delikatne i cienkie. Ostatnio zaczęłam je regularnie olejować (nie jak kiedyś raz w miesiacu :P) i stały się tak błyszczące i wygładzone, że mój skręt zamienił się w delikatną falę. Czy to możliwe, że olejowanie (nawet dobrze zmyte i nigdy nie nakładam samego oleju, zawsze z maską) zbytnio obciąża moje włosy i jest po prostu niekorzystne?
    Pozdrawiam, Ola :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Olu :) Myślę, że zmiana Twojego skrętu niekoniecznie zależy od olejowania włosów. Często dziewczyny po wprowadzeniu pielęgnacji zauważają, że ich włosy tracą skręt. Jest to spowodowane m.in. tym, że zniszczone włosy mają większą tendencję do kręcenia się. Możliwe, że na skręt Twoich włosów wpłynęła właśnie pielęgnacja. ;) Jeśli obawiasz się, że to olejowanie jest przyczyną zmiany skrętu, to oczyść włosy mocnym szamponem (pozbędziesz się substancji, które mogły nadbudować się na włosach, między innymi właśnie olei) i na jakieś dwa - trzy tygodnie zminimalizuj olejowanie. Wtedy zobaczysz jak Twoje włosy będą zachowywać się bez styczności z olejem. Możliwe, że to właśnie olejowanie obciąża Twoje włosy, ponieważ nie wszystkie włosy kochają częste olejowanie, aczkolwiek wypadałoby zrobić eksperyment tak jak wyżej Ci opisałam i wyciągnąć wnioski. Pozdrawiam i daj znać czy coś się zmieni ;)

      Usuń
  7. Bardzo fajny wpis :) Od dluzszego czasu staram sie jesc zdrowo i chyba nawet dobrze mi idzie ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja stosuję suplementy, witaminę A i E żeby dodatkowo uzupełnic ewentualne braki :)

    OdpowiedzUsuń
  9. bardzo przydatny post :) warzywa i owoce to podstawa! :)

    OdpowiedzUsuń
  10. bardzo fajne porady i muszę przyznać, że wszystko brzmi bardzo smakowicie! szkoda tylko, że nie zawsze mam czas na przygotowywanie sobie takich pełnowartościowych posiłków, czasem po prostu nie zdążę nic zabrać do pracy i potem klops, trzeba coś zjeść na szybko. dlatego wspomagam się też suplementem diety. łykam bio silicę. wcześniej oczywiście sprawdziłam jej skład, praktycznie są w nim wszystkie wymienione przez Ciebie witaminy, jest cynk, krzem, ekstrakt z pokrzywy i skrzypu. na cerę, włosy i paznokcie nie mogę narzekać, więc myślę, że jest to dobre rozwiązanie dla zabieganych dziewczyn. oczywiście zdrowej diety nie zastąpi, ale na pewno ją wspomoże ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Fajne są koktajle na początek dnia.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawe porady
    zapraszam do dzielenia się swoimi linkami w nowym serwisie - http://www.bloglov.es/

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja polecam od siebie skrzyp polny i pokrzywę :) Z własnego doświadczenia wiem, że w takim połączeniu świetnie działają na włosy, ale też paznokcie itp ;) Właśnie jestem po kuracji bio silicą max(dlatego wersja max, bo ma jeszcze więcej skrzypu..) :D Po 4 tygodniach całkowicie pozbyłam się problemu rozdwajających się końcówek.. :)

    OdpowiedzUsuń
  14. A znasz jeszcze inne sposoby, aby wzmocnić włosy? Typu maseczki, szampony itp.

    OdpowiedzUsuń